Undergraduate Index A-Z

Find the right fit; Academic Advising wants to help you.

Leave feedback about the online catalog or tell us ideas about what Evergreen could offer in the future.

Catalog Views

Recently Updated

Featured Areas

View by Location

Searching & Filtering Options

History [clear]

Title   Offering Standing Credits When F W S Su
Kabby Mitchell and W. Joye Hardiman
  Program SO–SR 16 Day S 14
Stephanie Coontz
  Program FR–SR 8 Weekend S 14
Zoltan Grossman and Kristina Ackley
Signature Required: Winter 
  Program FR–SO 16 Day F 13 W 14
Kristina Ackley and Zoltan Grossman
  Program FR–SO 16 Day S 14
Chico Herbison and Frances V. Rains
  Program SO–SR 16 Day F 13
Amaia Martiartu
  Course FR–SR 4 Weekend S 14
Yvonne Peterson, Michelle Aguilar-Wells and Gary Peterson
  Program FR–SR 16 Day and Weekend F 13 W 14 S 14
Andrea Gullickson and Robert Esposito
Signature Required: Winter 
  Program FR–SO 16 Day F 13 W 14
Frederica Bowcutt
Signature Required: Winter 
  Program SO–SR 16 Day F 13 W 14
Tom Womeldorff and Alice Nelson
  Program FR–SR 16 Day F 13
Thomas Rainey and John Baldridge
  Program SO–SR 8 Evening and Weekend W 14 S 14
Karen Gaul, Rita Pougiales and Julie Russo
  Program FR–SR 8, 16 Day F 13 W 14 S 14
Susan Preciso and Mark Harrison
Signature Required: Winter 
  Program SO–SR 8, 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Marianne Bailey, Olivier Soustelle, Shaw Osha (Flores), Bob Haft, Judith Gabriele and Stacey Davis
  Program SO–SR 16 Day F 13 W 14 S 14
Elena Smith
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session I
Martha Rosemeyer, Sarah Williams and Thomas Johnson
Signature Required: Winter  Spring 
  Program SO–SR 16 Day F 13 W 14 S 14
John Filmer
Signature Required: Winter 
  Program SO–SR 16 Day F 13 W 14 S 14
Stacey Davis
  Program FR–SR 4, 6, 8 Day Su 14 Session I
Jeanne Hahn
  Program JR–SR 16 Day F 13
Nancy Anderson, Frances V. Rains and Lori Blewett
  Program JR–SR 8 Weekend F 13 W 14 S 14
Arleen Sandifer
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend Su 14 Session I
Jon Davies and Zahid Shariff
  Program SO–SR 16 Day W 14
Stacey Davis
  Program FR–SR 4, 6, 8 Day Su 14 Full
Ryo Imamura
Signature Required: Spring 
  Contract SO–SR 16 Day S 14
Sean Williams
Signature Required: Fall 
  Program JR–SR 16 Day F 13 W 14 S 14
Harumi Moruzzi and Tomoko Hirai Ulmer
Signature Required: Winter 
  Program FR–SR 16 Day and Evening F 13 W 14
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Evening S 14
Julianne Unsel and Artee Young
Signature Required: Winter  Spring 
  Program JR–SR 16 Day F 13 W 14 S 14
Michael Vavrus
  Course FR–GR 4 Day Su 14 Session I
Lawrence Mosqueda and Michael Vavrus
Signature Required: Spring 
  Program SO–SR 16 Day W 14 S 14
Michael Vavrus and Jon Davies
  Program SO–SR 16 Day F 13
Eric Stein and Toska Olson
  Program FR–SR 16 Day F 13 W 14 S 14
Stephen Buxbaum
  Course JR–SR 4 Evening S 14
Ann Storey and Bob Woods
Signature Required: Spring 
  Program FR–SR 12 Evening and Weekend S 14
Myra Downing
  Program JR–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Mary DuPuis
  Program JR–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Tracey Hosselkus
  Program JR–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Colleen Almojuela
  Program JR–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Dorothy Flaherty
  Program JR–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Renee Swan-Waite
  Program JR–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Suzanne Simons and Ann Storey
  Program SO–SR 8 Evening F 13 W 14
Tom Womeldorff, Catalina Ocampo and Alice Nelson
  Program FR–SR 16 Day W 14
John Baldridge
  Program FR–SR 8 Evening F 13
Peter Dorman
  Program JR–SR 16 Day F 13 W 14 S 14
Jon Davies
  Program FR–SR 16 Day S 14
Anthony Zaragoza
  Course FR–SR 4 Day Su 14 Session II
Daryl Morgan
  Program FR–SR 8 Evening Su 14 Full
Anthony Zaragoza and Savvina Chowdhury
  Program FR ONLY 16 Day F 13 W 14 S 14
Gail Wootan
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session II