Undergraduate Index A-Z

Find the right fit; Academic Advising wants to help you.

Leave feedback about the online catalog or tell us ideas about what Evergreen could offer in the future.

Catalog Views

Recently Updated

Featured Areas

View by Location

Searching & Filtering Options

Evening and Weekend Studies

Title   Offering Standing Credits When F W S Su Days
Hirsh Diamant and Nancy Parkes
  Program SO–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 Mon Wed Sat
Susan Cummings
  Course SO–SR 4 Evening S 14 Mon
Emily Lardner
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Mon
Nancy Parkes
  Program SO–SR 12 Evening and Weekend S 14 Mon Wed Sat
Amadou Ba
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session II Tue Wed Thu
Janelle Campoverde
  Course FR–SR 2 Weekend F 13 Sat
Janelle Campoverde
  Course FR–SR 2 Weekend W 14 Sat
Janelle Campoverde
  Course FR–SR 2 Weekend F 13 Sat
Janelle Campoverde
  Course FR–SR 2 Weekend W 14 Sat
Stephanie Coontz
  Program FR–SR 8 Weekend S 14 Sat
  Course FR–SR 2, 4 Evening Su 14 Full Tue Thu
Beth Schoenberg
  Course FR–SR 4 Evening F 13 W 14 S 14 Tue Thu
Emilie Bess
  Course FR–SR 4 Weekend Su 14 Session II Sat
Mary Dean
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Tue
Hirsh Diamant
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Thu
Hirsh Diamant
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Thu
Hirsh Diamant
  SOS FR–SR 4 Evening S 14 Thu
Zenaida Vergara
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Course SO–SR 4 Evening F 13 W 14 S 14 Wed
Steve Blakeslee
  Program SO–SR 8 Evening W 14 S 14 Mon Wed
Dariush Khaleghi
  Course FR–SR 4 Weekend Su 14 Session II Fri Fri Sat Sat Sun Sun
Jehrin Alexandria
  Course FR–SR 2 Evening W 14 Mon
Jehrin Alexandria
  Course FR–SR 2 Evening F 13 Mon
Jehrin Alexandria
  Course FR–SR 2 Evening S 14 Mon
Amaia Martiartu
  Course FR–SR 4 Weekend S 14 Sat
Joli Sandoz and Gillies Malnarich
  Program FR–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14 Mon Wed Sat
Theresa Aragon and Lee Lyttle
  Program JR–SR 16 Weekend F 13 W 14 S 14 Sat Sun
Thuy Vu
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Tue Thu
Thuy Vu
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Tue Thu
Thuy Vu
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Tue Thu
Allen Jenkins
  Program FR–SR 8, 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14 Wed Sat
Business Law cancelled
  Program FR–SR 8 Weekend Su 14 Session I Sat Sun
Allen Mauney
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Thu
Aisha Harrison
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session I Tue Thu
Aisha Harrison
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Mon Wed
Aisha Harrison
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Tue Thu
Aisha Harrison
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Tue Thu
Lin Crowley
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Tue Thu
Lin Crowley
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Tue Thu
David Cramton
  Program FR–SR 8 Evening Su 14 Session I Mon Tue Wed Thu
Ab Van Etten
  Program FR–SR 8 Weekend S 14 Sat
Lori Blewett
  Course FR–SR 2 Evening and Weekend Su 14 Session II Mon Sat Sun
Thomas Rainey and John Baldridge
  Program SO–SR 8 Evening and Weekend W 14 S 14 Tue Thu
Daryl Morgan
Signature Required: Spring 
  Course FR–SR 4 Evening W 14 S 14 Mon
Frances V. Rains
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Wed
Frances V. Rains
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Tue
Susan Preciso and Mark Harrison
Signature Required: Winter 
  Program SO–SR 8, 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14 Mon Wed Sat
Cynthia Kennedy
  Program FR–SR 8 Weekend Su 14 Session I Fri Sat Sun
Elena Smith
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session I Tue Thu
Emily Lardner and Allen Mauney
  Program FR–SR 8 Evening W 14 S 14 Mon Wed
Judith Baumann
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Mon Wed
Judith Baumann
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Mon Wed
Jamyang Tsultrim
  Course FR–SR 4 Weekend F 13 Sat
Jamyang Tsultrim
  Course FR–SR 4 Weekend W 14 Sat
Susan Cummings
  Course FR–SR 2 Evening Su 14 Session II Tue
Laurance Geri
  Course JR–GR 4 Evening and Weekend Su 14 Session I Fri Sat Sun
Jean MacGregor
  Course JR–GR 4 Evening Su 14 Session I
Howard Schwartz
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Thu
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening F 13 Tue
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening S 14 Tue
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening W 14 Tue
Stephen Beck and Karen Hogan
  Program SO–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 Tue Wed Sat
Bob Woods
  Course SO–SR 4 Evening W 14 Thu
Judith Gabriele
  Course FR–SR 4 Evening F 13 W 14 S 14 Tue Thu
Judith Gabriele
  Course FR–SR 4 Evening F 13 W 14 S 14 Tue Thu
Tapas Das
  Course FR–SR 6 Evening F 13 W 14 S 14 Mon Wed
Marianne Hoepli
  Course FR–SR 4 Evening F 13 W 14 S 14 Mon Wed
Paul Pickett
  Course FR–GR 2, 4 Evening Su 14 Session I
Emily Lardner
  Course JR–GR 2 Evening Su 14 Wed
Emily Lardner
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session I Tue Thu
Sylvie McGee
  Course JR–GR 4 Evening Su 14 Full Tue
Don Chalmers
  Course FR–SR 2 Weekend S 14 Sat
Don Chalmers
  Course FR–SR 2 Weekend F 13 Sat
Don Chalmers
  Course FR–SR 2 Weekend W 14 Sat
Kathy Kelly
  Course SO–SR 4 Weekend F 13 Sat
Nancy Anderson, Frances V. Rains and Lori Blewett
  Program JR–SR 8 Weekend F 13 W 14 S 14 Sat Sun
Mary Dean
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Tue
Susan Cummings
  Course SO–SR 4 Evening F 13 Mon
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Full Thu
Peter Randlette
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Course SO–SR 4 Evening F 13 W 14 S 14 Tue
Arleen Sandifer
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend Su 14 Session I Tue Wed Thu
Various Evergreen Faculty
  Contract SO–SR 2, 4, 6, 8, 12, 14, 16   Su 14
Ben Kamen
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Course SO–SR 4 Evening F 13 W 14 S 14 Tue
Bruce Thompson
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session II Tue Thu
Sean Williams
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session I Mon Wed
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Evening F 13 W 14 S 14 Tue Thu
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Evening F 13 W 14 S 14 Tue Thu
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Wed
Tomas Mosquera
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Tue Thu
Steven Johnson
  Course SO–SR 4 Evening and Weekend W 14 Fri Sat
Stephen Beck
  Program SO–SR 8 Evening and Weekend S 14 Wed Sat
Carrie Margolin
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session II Tue Thu
Dariush Khaleghi
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Thu
Dariush Khaleghi
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Tue
Dariush Khaleghi
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Thu
Dariush Khaleghi
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Wed
John Baldridge
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Wed
John Baldridge
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Wed
Bob Woods
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Tue
Bob Woods
  Course FR–SO 4 Evening F 13 Tue
Bob Woods
  Course JR–SR 4 Evening F 13 Thu
Jamyang Tsultrim
  Course FR–SR 4 Weekend S 14 Sat
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening F 13 Thu
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening W 14 Mon
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening S 14 Mon
Bobbie McIntosh
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Tue Thu
Steven Abercrombie
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend Su 14 Session II Thu Sat Sat
Ben Kamen
  Course SO–SR 4 Evening W 14 Mon
Ben Kamen
Signature Required: Spring 
  Course SO–SR 4 Evening S 14 Mon
Ben Kamen
  Course SO–SR 4 Evening F 13 Mon
Jamie Colley
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Tue Thu
Jamie Colley
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Tue Thu
Steve Blakeslee
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Thu
Theresa Aragon
  Program FR–SR 8 Weekend Su 14 Session I Sat Sun
Judith Baumann
Signature Required: Spring 
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Mon Wed
David Wolach
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend S 14 Wed Sat
Glenn Landram
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Full Tue
Steve Davis
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Tue Thu
Hugh Lentz
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Mon Wed
Hugh Lentz
Signature Required: Winter 
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Mon Wed
Steve Davis
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Tue Thu
Steve Davis
Signature Required: Winter 
  Course SO–SR 4 Evening W 14 Tue Thu
Hugh Lentz
Signature Required: Spring 
  Course SO–SR 4 Evening S 14 Mon Wed
Allen Mauney
  Program SO–SR 8 Evening F 13 Mon Wed
Michael Wolfson
  Course FR–SR 6 Evening W 14 Mon Wed
Mario Gadea
  Course FR–SR 6 Evening S 14 Mon Wed
Cindy Beck
Signature Required: Winter 
  Program FR–SR 8 Evening F 13 W 14 Mon Wed
Nancy Parkes
Signature Required: Spring 
  Course FR–SR 4, 6, 8 Evening S 14 Tue
Nancy Parkes
Signature Required: Fall 
  Course FR–SR 4, 6, 8 Evening F 13 Tue
Nancy Parkes
Signature Required: Winter 
  Course FR–SR 4, 6, 8 Evening W 14 Tue
Suzanne Simons
  Program SO–SR 8 Weekend S 14 Sat
Mark Hurst
  Course FR–SR 4 Weekend F 13 Sat
Mark Hurst
  Course FR–SR 4 Weekend F 13 Sun
Steve Blakeslee
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Tue
Judith Baumann
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Tue Thu
Judith Baumann
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Tue Thu
Judith Baumann
Signature Required: Spring 
  Course SO–SR 4 Evening S 14 Tue Thu
Stephen Buxbaum
  Course JR–SR 4 Evening S 14 Mon
Mark Hurst
Signature Required: Winter  Spring 
  Program SO–SR 8 Evening and Weekend W 14 S 14 Fri Sat Sun
Candace Vogler
Signature Required: Spring 
  Course SO–SR 4 Evening S 14 Wed
Candace Vogler
  Course SO–SR 4 Evening W 14 Wed
Lori Blewett
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend Su 14 Session I Tue Sat Sun
Chris Portmann
  Course JR–SR 4 Evening F 13
Lori Blewett
  Program FR–SR 8 Evening W 14 Tue Thu
Hirsh Diamant and Cindy Beck
  Program FR–SR 8 Evening and Weekend S 14 Wed Sat
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session II Mon Wed
Ann Storey and Bob Woods
Signature Required: Spring 
  Program FR–SR 12 Evening and Weekend S 14 Tue Thu Sat
Martha Henderson
  Course JR–GR 4 Evening and Weekend Su 14 Session II
Elena Smith
  Course FR–SR 4 Evening F 13 W 14 S 14 Tue Thu
Suzanne Simons and Ann Storey
  Program SO–SR 8 Evening F 13 W 14 Tue Thu
Stephen Beck
  Course SR ONLY 4 Evening S 14 Tue
  Course FR–SR 2 Evening and Weekend Su 14 Session II
John Baldridge
  Program FR–SR 8 Evening F 13 Tue Thu
Douglas Schuler
  Program FR–SR 8, 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14 Wed Wed Sat
Wenhong Wang
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Wed
Dawn Williams
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Tue Thu
Joseph Alonso
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Tue Thu
Joseph Alonso and Amaia Martiartu
  Course FR–SR 4 Evening W 14 S 14 Tue Thu
Amaia Martiartu
  Course FR–SR 4 Evening F 13 W 14 S 14 Mon Wed
Arleen Sandifer
  Course FR–SR 4 Evening F 13 W 14 S 14 Tue Thu
Amaia Martiartu
  Program FR–SR 8 Evening Su 14 Full Tue Wed Thu Fri
Amaia Martiartu and David Phillips
  Course FR–SR 4 Evening F 13 W 14 Tue Thu
Amaia Martiartu
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Tue Thu
Hugo Flores
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Mon Wed
David Phillips
  Course FR–SR 4 Evening W 14 S 14 Tue Thu
Hugo Flores
  Course FR–SR 4 Evening F 13 W 14 S 14 Mon Wed
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening and Weekend Su 14 Session I Fri Sat Sun
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session II Tue Thu
Ralph Murphy
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session I Mon Wed
Wenhong Wang
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Tue Thu
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Tue
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Mon
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Mon
Allen Mauney
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Thu
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Weekend W 14 Sat
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Weekend S 14 Sat
Allen Mauney
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Thu
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Wed
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Wed
Hansina Hill
  SOS FR–SR 6 Evening S 14 Mon Wed
Steven Johnson
  Course SO–SR 4 Weekend S 14 Fri Sat
Kathy Kelly
  Program FR–SR 8 Weekend S 14 Sat Sun
Marja Eloheimo
  Program FR–SR 12 Weekend F 13 W 14 S 14 Sat Sun
Marla Elliott and Marcella Benson-Quaziena
  Program JR–SR 8 Weekend F 13 W 14 S 14 Sat Sun
Susan Cummings
  Course SO–SR 4 Evening W 14 Tue
Gilda Sheppard and Carl Waluconis
  Program FR–SR 8, 16 Evening Su 14 Full Mon Tue Wed Thu
Daryl Morgan
  Program FR–SR 8 Evening Su 14 Full Tue Thu
Steve Cifka
  Course JR–SR 4 Evening W 14 Thu
Joli Sandoz
Signature Required: Winter  Spring 
  Research SO–SR V Evening W 14 S 14
Douglas Schuler
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Program SO–SR V Evening and Weekend F 13 W 14 S 14 Wed
Douglas Schuler
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Research SO–SR V Evening and Weekend F 13 W 14 S 14 Wed
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session I
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session II Tue Wed Thu
Daryl Morgan
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Thu
Daryl Morgan
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Thu
David Cramton
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session II Mon Tue
Lori Blewett and Karen Hogan
  Program FR–SR 12 Evening and Weekend S 14 Wed Sat
Gail Wootan
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session II Mon Wed
  Course SO–SR 4 Evening Su 14 Session II Tue Thu
Joseph Tougas and Alexander McCarty
  Course FR–SR 4 Weekend Su 14 Session I Fri Sat Sun
Joseph Tougas and Alexander McCarty
  Course FR–SR 4 Weekend Su 14 Session II Fri Sat Sun
Daryl Morgan
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Tue
Daryl Morgan
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Tue
Daryl Morgan
  Course FR–SO 4 Evening F 13 Mon
Daryl Morgan
  Course JR–SR 4 Evening F 13 Tue
John McNamara
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session II Tue Thu
Steven Hendricks and Nancy Parkes
  Program FR–SR 8, 16 Evening and Weekend Su 14 Full Tue Wed Thu Sat Sun
Emily Lardner
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Tue
Nancy Parkes
Signature Required: Spring 
  Course FR–SR 4 Evening S 14 Thu
Nancy Parkes
Signature Required: Fall 
  Course FR–SR 4 Evening F 13 Thu
Nancy Parkes
Signature Required: Winter 
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Thu
David Wolach
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend W 14 Wed Sat
Gary Arthur
  Course FR–SR 4 Evening W 14 Wed