2014–15 Undergraduate Index A–Z

Find the right fit; Academic Advising wants to help you.

Leave feedback about the online catalog or tell us ideas about what Evergreen could offer in the future.

Catalog Views (Recently Updated, Evening & Weekend Studies, Freshman Programs, and More)

Recently Updated

Featured Areas

View by Location

Searching & Filtering Options

Education [clear]

Title   Offering Standing Credits When F W S Su
Terry Ford
  Course FR–SR 4 Day Su 15
Vauhn Foster-Grahler
  Course FR–SR 4 Day F 14
Margaret Blankenbiller
  Course FR–SR 4 Day Su 15 Session II
Margaret Blankenbiller
  Course FR–SR 4 Evening W 15
Hirsh Diamant
  Course FR–SR 4 Evening F 14
Hirsh Diamant
  Course FR–SR 4 Evening W 15
Hirsh Diamant
  Course FR–SR 4 Evening S 15
Rebecca Chamberlain
  Program FR–SR 8 Day, Evening and Weekend Su 15 Session II
Anthony Zaragoza
  Course FR–SR 4, 8 Day Su 15 Session I
Hirsh Diamant and Thuy Vu
Signature Required: Spring 
  Program FR–SR 8, 12 Weekend F 14 W 15 S 15
Jon Davies
  Course FR–SR 4 Day Su 15 Session II
Stephen Beck
  Course FR–JR 4 Evening F 14
Leslie Flemmer
  Course FR–JR 4 Evening W 15
Lori Blewett
  Course FR–JR 4 Evening S 15
Sandra Yannone
Signature Required: Spring 
  Course FR–SR 2 Day S 15
Terry Ford and Sherry Walton
  Program JR–SR 16 Day W 15 S 15
Grace Huerta and Laurie Meeker
  Program FR ONLY 16 Day F 14 W 15
Leslie Flemmer
  Course FR–SR 4 Day Su 15 Session II
Walter Grodzik and Cynthia Kennedy
Signature Required: Winter  Spring 
  Program FR–SR 16 Day F 14 W 15 S 15
Jon Davies
  Course FR–SR 4 Day Su 15 Session I
Chico Herbison
Signature Required: Fall 
  Program SO–SR 16 Day F 14 W 15 S 15
Chico Herbison
Signature Required: Summer
  Program SO–SR 8 Day Su 15 Session II
Neal Nelson
  Course FR–SR 4 Day Su 15 Session I
Joli Sandoz
  Program FR–SR 8 Weekend S 15
Jon Davies
  Course FR–SR 4 Day Su 15 Session II
Bill Arney
Signature Required: Winter 
  Contract FR–SR 16 Day W 15
Thane Taylor, Pauline Yu and James Neitzel
  Program FR–SR 16 Day F 14 W 15 S 15
Grace Huerta
  Program FR–SR 8 Day Su 15 Session II
Stephen Beck and Allen Mauney
  Program SO–SR 8 Evening and Weekend S 15
Sarah Williams and Arlen Speights
  Program FR–SR 16 Day and Evening F 14
Sara Sunshine Campbell
  Program FR–SR 8 Day Su 15 Session I
Bill Arney and Kabby Mitchell
  Program FR–SR 16 Day S 15
Brenda Hood
  Program JR–SR 16 Day S 15
  Program SO–SR 16 Day S 15
Yvonne Peterson and Gary Peterson
  Program FR–SR 16 Day and Weekend F 14 W 15 S 15
Bill Arney and Sara Huntington
  Program FR–SR 16 Day F 14
Sherry Walton
  Course FR–SR 4 Day Su 15 Session I
Steve Blakeslee
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session I
Leslie Flemmer
  Program FR–SO 16 Day F 14
Gilda Sheppard and Carl Waluconis
  Program FR–SR 8, 16 Day Su 15
Gilda Sheppard and Carl Waluconis
  Program FR–SR 8, 16 Evening Su 15
Steve Cifka
  Course JR–SR 4 Evening W 15
Vauhn Foster-Grahler
Signature Required: Spring 
  Course FR–SR 2 Day S 15
Dharshi Bopegedera
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Research SO–SR V Day F 14 W 15 S 15
Emily Lardner
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Research JR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15
Emily Lardner
  Course FR–SR 4 Evening F 14