2014–15 Undergraduate Index A–Z

Find the right fit; Academic Advising wants to help you.

Leave feedback about the online catalog or tell us ideas about what Evergreen could offer in the future.

Catalog Views (Recently Updated, Evening & Weekend Studies, Freshman Programs, and More)

Recently Updated

Featured Areas

View by Location

Searching & Filtering Options

Writing [clear]

Title   Offering Standing Credits When F W S Su
Emily Lardner
  Course FR–SR 4 Evening F 14
Gail Tremblay
  Program SO–SR 16 Day F 14 W 15
Rebecca Chamberlain
  Program FR–SR 8 Day, Evening and Weekend Su 15 Session II
Anthony Zaragoza
  Program FR–SR 4, 8 Day Su 15 Session I
John Schaub
  Program FR–SR 8 Day and Evening Su 15 Session II
Frederica Bowcutt and Lalita Calabria
Signature Required: Winter 
  Program SO–SR 8, 16 Day F 14 W 15
Joli Sandoz
  Program FR–SR 8, 12 Weekend W 15
Marja Eloheimo
  Program FR–SR 12 Weekend F 14 W 15 S 15
Steven Hendricks, Brian Walter and Kathleen Eamon
  Program JR–SR 16 Day S 15
Trevor Speller
  Program JR–SR 16 Day S 15
Stephen Beck
  Course FR–JR 4 Evening F 14
Leslie Flemmer
  Course FR–JR 4 Evening W 15
Lori Blewett
  Course FR–JR 4 Evening S 15
Andrew Buchman, Woochan Shim and Leslie Flemmer
  Program JR–SR 16 Day S 15
Sandra Yannone
Signature Required: Spring 
  Course FR–SR 2 Day S 15
Don Chalmers
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session I
Abir Biswas, Carri LeRoy and Clyde Barlow
Signature Required: Winter  Spring 
  Program SO–SR 16 Day F 14 W 15 S 15
Rebecca Sunderman, Eirik Steinhoff, Andrew Brabban and Toska Olson
  Program FR–SR 16 Day F 14 W 15 S 15
Joli Sandoz
  Program FR–SR 8 Weekend S 15
Jon Davies
  Course FR–SR 4 Day Su 15 Session II
Don Chalmers
  Course FR–SR 2 Weekend S 15
Don Chalmers
  Course FR–SR 2 Weekend W 15
Don Chalmers
  Course FR–SR 2 Weekend F 14
Steve Blakeslee
  Program FR–SR 8 Evening W 15 S 15
Emily Lardner and Karen Hogan
  Program FR–SR 8, 12 Evening and Weekend S 15
Rebecca Chamberlain and Cindy Beck
  Program JR–SR 8 Weekend F 14 W 15 S 15
Eirik Steinhoff
  Program JR–SR 16 Day F 14
Stacey Davis and Samuel Schrager
  Program FR–SR 16 Day S 15
Bill Arney
Signature Required: Winter 
  Contract FR–SR 16 Day W 15
Cheri Lucas-Jennings
Signature Required: Fall 
  Contract SO–SR 16 Day and Evening F 14
David Wolach
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend W 15
Trevor Speller, Shaw Osha (Flores) and Greg Mullins
  Program FR ONLY 16 Day F 14 W 15
Trevor Speller
  Program FR–SR 8 Day Su 15 Session I
W. Joye Hardiman
  Program FR–SR 16 Day F 14
Eirik Steinhoff
  Course FR–SR 4 Evening W 15
Sarah Williams and Arlen Speights
  Program FR–SR 16 Day and Evening F 14
Robert Leverich, Arlen Speights and Sarah Williams
Signature Required: Winter  Spring 
  Program FR–SR 16 Day W 15 S 15
Julia Zay and Ruth Hayes
Signature Required: Fall 
  Program SO–SR 16 Day and Evening F 14 W 15 S 15
Stephanie Kozick and Andrea Gullickson
  Program SO–SR 16 Day F 14 W 15 S 15
Amjad Faur and Sarah Eltantawi
  Program FR–SR 16 Day S 15
Steve Blakeslee
  Course FR–SR 4 Evening F 14
Lori Blewett
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend Su 15 Session I
Nancy Parkes
Signature Required: Spring 
  Course FR–SR 4, 6, 8 Evening S 15
Nancy Parkes
Signature Required: Fall 
  Course FR–SR 4, 6, 8 Evening F 14
Nancy Parkes
Signature Required: Winter 
  Course FR–SR 4, 6, 8 Evening W 15
Marianne Bailey and Leonard Schwartz
Signature Required: Winter 
  Program SO–SR 16 Day F 14 W 15
Suzanne Simons
  Program SO–SR 8 Weekend S 15
Leonard Schwartz
Signature Required: Spring 
  Program SO–SR 16 Day S 15
Kate Crowe
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session I
Elizabeth Williamson
  Program SO–SR 16 Day W 15
Steve Blakeslee
  Course FR–SR 4 Evening F 14
Miranda Mellis and Shaw Osha (Flores)
  Program JR–SR 16 Day S 15
Patricia Krafcik and Robert Smurr
  Program SO–SR 12, 16 Day F 14
Robert Smurr and Patricia Krafcik
  Program SO–SR 16 Day W 15
Suzanne Simons
  Program FR–SR 8 Evening and Weekend F 14
Bill Arney and Sara Huntington
  Program FR–SR 16 Day F 14
Eric Stein and Laura Citrin
  Program FR–SO 16 Day F 14 W 15
Robert Smurr and Patricia Krafcik
  Program SO–SR 16 Day S 15
Alice Nelson, David Phillips and Catalina Ocampo
Signature Required: Winter  Spring 
  Program SO–SR 16 Day F 14 W 15 S 15
Steven Hendricks, Toshitami Matsumoto, Kathleen Eamon and Brian Walter
  Program FR–SO 16 Day F 14 W 15
Marianne Bailey
  SOS FR–SR 16 Day S 15
Steve Blakeslee
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session I
Erik Thuesen
  Program SO–SR 16 Day F 14 W 15
Gilda Sheppard and Carl Waluconis
  Program FR–SR 8, 16 Day Su 15
Gilda Sheppard and Carl Waluconis
  Program FR–SR 8, 16 Evening Su 15
Dylan Fischer
  Program FR ONLY 16 Day S 15
Kathleen Eamon
  Course SO–SR 4 Day Su 15 Session II
Ann Storey and Nancy Parkes
  Program SO–SR 8 Evening and Weekend S 15
Naima Lowe, Shaw Osha (Flores), Kathleen Eamon and Joli Sandoz
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Program SO–SR V Day, Evening and Weekend F 14 W 15 S 15
Joli Sandoz
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Research SO–SR V Evening F 14 W 15 S 15
Emily Lardner
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Research JR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15
Randy Kelley
  Course FR–SR 4 Evening S 15
Joli Sandoz
  Course FR–SR 4 Weekend F 14
Nancy Koppelman and Charles Pailthorp
  Program FR–SO 16 Day S 15
Peter Impara and Anne de Marcken (Forbes)
  Program JR–SR 16 Day F 14
Rebecca Chamberlain
  Course SO–SR 4 Evening S 15
Steven Hendricks and Nancy Parkes
  Program FR–SR 8, 16 Evening and Weekend Su 15
Lori Blewett and Nancy Parkes
  Program FR–SR 8 Evening and Weekend F 14 W 15
Miranda Mellis
  Program JR–SR 16 Day and Evening W 15
Emily Lardner
  Course FR–SR 4 Evening F 14
Peter Bacho
  Program FR–SR 4, 8 Day Su 15
Nancy Parkes
Signature Required: Winter 
  Course FR–SR 4 Evening W 15
Nancy Parkes
Signature Required: Spring 
  Course FR–SR 4 Evening S 15
Nancy Parkes
Signature Required: Fall 
  Course FR–SR 4 Evening F 14
David Wolach
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend S 15
Thomas Foote
  Program FR–SR 16 Day F 14