Undergraduate Catalog | The Evergreen State College
Some offerings listed as “Full” may be available for first or second session registration.
Select a minimum and maximum number of credits.

Undergraduate Catalog

Planning your next quarter

  • Most full-time programs are 12 or 16 credits. Take 12 credits per quarter to be considered full-time for financial aid purposes and 16 credits to graduate in four years.

  • Talk to an academic advisor to get help figuring out what coursework is best for you.

  • See enrollment reports for space availability.

Filter the catalog

Displaying 1 - 307 of 307. Show 25 | 50 | 100 | 200 | All results per page.
Current Catalog Filter
Year:
2019–20
Academic Year: 2019–20
Title Time Offered Offering Class Standing Credits Quarters
Jon Davies; Amanda (Ada) Fetters

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Jon Davies; Amanda (Ada) Fetters

Day

Program

JR-SR

16

  • Winter 2020
Susan Cummings

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Ben Kamen

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019  (S)
Ben Kamen

Evening

Course

SO-SR

4

  • Winter 2020  (S)
Ben Kamen

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020  (S)
Peter Bohmer; Savvina Chowdhury

Day

Program

JR-SR

16

  • Spring 2020
Walter Grodzik

Day

Program

FR-SR

16

  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (S)
Arlen Speights

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020
Kristin Coffey; Vuslat Katsanis

Day

Student Originated Studies

JR-SR

16

  • Spring 2020  (S)
Allen Olson

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Sarah Eltantawi; Ulrike Krotscheck

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (S)
Zoltan Grossman; Maria Isabel Morales

Day

Program

FR

16

  • Spring 2020
Melissa Nivala; Steven Scheuerell

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Amanda Kugel

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Amanda Kugel

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Amanda Kugel

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Ruth Hayes; Pauline Yu

Day

Program

FR-SO

16

  • Spring 2020
Michael Paros

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Mary Dean

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Hirsh Diamant

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Ruth Hayes; Alice Nelson

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Hirsh Diamant

Weekend

Program

FR-SR

8, 12

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Dharshi Bopegedera

Day

Program

SO-SR

4, 8, 12, 16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (C)
Dharshi Bopegedera

Day

Course

SO-SR

4, 8

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (S)
Dharshi Bopegedera

Day

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (C)
Dharshi Bopegedera

Day

Course

SO-SR

4, 8

  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (C)
Zenaida Vergara

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Zenaida Vergara

Evening

Course

SO-SR

4

  • Winter 2020  (S)
Zenaida Vergara

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020  (S)
Frederica Bowcutt

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
Nancy Parkes

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Suzanne Simons; Wenhong Wang

Evening and Weekend

Program

SO-SR

8

  • Fall 2019
Jon Baumunk

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Jon Baumunk

Day

Program

FR-SR

16

  • Spring 2020
Vauhn Foster-Grahler

Day

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Vauhn Foster-Grahler

Day

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Vauhn Foster-Grahler

Day

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Anne Fischel; Leslie Flemmer; Maria Isabel Morales

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (S)
Zoltan Grossman; Suree Towfighnia

Day

Program

FR

16

  • Winter 2020

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020
Nicole Gugliotti

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Bruce Thompson

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Bruce Thompson

Evening

Course

SO-SR

4

  • Winter 2020
Lin Crowley

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Lin Crowley

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Lin Crowley

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Shangrila Joshi

Day

Program

JR-SR

16

  • Spring 2020
Donald Morisato; Bob Haft

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Nancy Parkes

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Andrew Reece; Martha Rosemeyer; Sarah Williams

Day

Program

SO-SR

16

  • Winter 2020
  • Spring 2020  (S)
Sarah Williams

Day

Program

FR-SR

16

  • Spring 2020
Heesoon Jun

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Arun Chandra; Richard Weiss; Cleveland Waddell

Day

Program

FR-SR

16

  • Winter 2020
  • Spring 2020  (S)
Richard Weiss

Day

Program

JR-SR

8, 12, 16

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (C)
  • Spring 2020  (C)

Evening and Weekend

Program

FR-SR

8

  • Spring 2020
Arun Chandra; Richard Weiss

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Donald Middendorf

Day

Program

JR-SR

16

  • Spring 2020
Donald Middendorf

Day

Program

JR-SR

16

  • Winter 2020
Dion Gouws; Prita Lal

Day

Program

SO-SR

16

  • Spring 2020
Catherine (Jehrin) Alexandria

Evening

Course

FR-SR

2

  • Fall 2019
Catherine (Jehrin) Alexandria

Evening

Course

FR-SR

2

  • Spring 2020
Catherine (Jehrin) Alexandria

Evening

Course

FR-SR

2

  • Fall 2019
Catherine (Jehrin) Alexandria

Evening

Course

FR-SR

2

  • Spring 2020
Wenhong Wang

Evening

Course

FR-JR

4

  • Fall 2019
Rebecca Chamberlain

Evening

Program

FR-SR

8

  • Spring 2020
Don Chalmers

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Don Chalmers

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Dawn Barron

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Toby Sawyer

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Stephen Beck

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Lisa Sweet; Pauline Yu

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020

Evening

Course

FR-SR

2

  • Winter 2020

Evening

Course

FR-SR

2

  • Winter 2020
Vauhn Foster-Grahler; Mark Harrison

Evening and Weekend

Program

FR-SR

8

  • Fall 2019
Peter Bacho; Lawrence (Larry) Mosqueda; Gilda Sheppard; Tyrus Smith; Anthony Zaragoza; Mingxia Li

Day and Evening

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
  • Spring 2020
Sheryl Shulman; Richard Weiss; Guangyan Li

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019  (S)
Clarissa Dirks; Dylan Fischer

Day

Program

JR-SR

16

  • Winter 2020
Leslie Flemmer; Grace Huerta; Michael Vavrus

Day

Program

FR-SO

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Stephen Beck; Thuy Vu

Evening

Program

SO-SR

8

  • Winter 2020
Emily Adams

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Lauren Boilini

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020
Emily Adams

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020

Evening

Course

SO-SR

4

  • Winter 2020
Gary Bigbear

Weekend

Course

FR-SR

2

  • Fall 2019
Teresa (Terry) Ford

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Jamyang Tsultrim

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Jamyang Tsultrim

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Jamyang Tsultrim

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Sarah Williams

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Ralph Murphy

Day

Program

JR-SR

16

  • Winter 2020
Carri LeRoy; Melissa Nivala

Day

Program

SO-SR

16

  • Spring 2020
Lalita Calabria; Clarissa Dirks; Carri LeRoy

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Marla Elliott

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Steve Blakeslee; Marla Elliott

Evening

Program

SO-SR

8

  • Winter 2020
Dion Gouws; David Muehleisen

Day

Program

SO-SR

16

  • Winter 2020
Laurie Meeker

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (C)
  • Spring 2020  (C)

Day

Course

FR-SO

2

  • Fall 2019  (S)
John Caraher; Lisa Sweet

Day

Program

FR

16

  • Spring 2020
David Wolach

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Martha Rosemeyer

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
Dylan Fischer; Alison Styring

Day

Program

JR-SR

16

  • Spring 2020

Day

Course

FR-SR

2

  • Fall 2019  (S)
Prita Lal

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (C)
  • Spring 2020  (C)
Patricia Krafcik

Day

Program

SO-SR

16

  • Spring 2020
Robin Bond; Dylan Fischer

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Karen Hogan

Evening

Program

FR-SR

8

  • Fall 2019
Amadou Ba

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Amadou Ba

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Amadou Ba

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Judith Gabriele

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Judith Gabriele

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Judith Gabriele

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Marianne Bailey; Judith Gabriele; Steven Hendricks

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
  • Spring 2020  (C)
Kristin Coffey; Prita Lal; Bradley Proctor

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (S)
Kristin Coffey; Prita Lal; Bradley Proctor

Day

Program

FR-SO

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (S)
Karen Hogan; Suzanne Simons

Evening and Weekend

Program

SO-SR

8

  • Winter 2020
  • Spring 2020
Miranda Mellis

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (C)
  • Spring 2020  (C)
Elizabeth Williamson

Day

Program

FR-SR

12, 16

  • Fall 2019
Stacey Davis; Bradley Proctor

Day

Program

FR-SR

16

  • Spring 2020
Stacey Davis

Day

Program

FR-SO

16

  • Winter 2020
Stacey Davis

Day

Program

FR-SO

16

  • Fall 2019
Lalita Calabria; Clarissa Dirks; Carri LeRoy; Alison Styring

Day

Program

FR-SR

16

  • Winter 2020
  • Spring 2020  (S)
Rebecca Sunderman

Evening

Course

FR-SR

6

  • Fall 2019
Rebecca Sunderman

Evening

Course

FR-SR

6

  • Winter 2020
Rebecca Sunderman

Evening

Course

FR-SR

6

  • Spring 2020

Day

Program

FR-SR

8

  • Fall 2019
Marcella Benson-Quaziena

Weekend

Program

JR-SR

8

  • Fall 2019
Mary Dean

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Andrew Buchman; Amy Cook; Chauncey (Chico) Herbison

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (C)
Susan Cummings

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Stephen Buxbaum

Weekend

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020
Kenneth Tabbutt

Day

Program

JR-SR

16

  • Spring 2020
Don Chalmers

Evening and Weekend

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Nancy Koppelman; Andrew Reece

Day

Program

FR-SO

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (C)
Amjad Faur

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
Gary Peterson; Yvonne Peterson

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
  • Spring 2020  (C)
Kristina Ackley; Alexander McCarty

Day

Program

SO-SR

16

  • Spring 2020
David Wolach

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Abir Biswas; Nancy Murray; Paula Schofield

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (C)
Lori Blewett

Evening and Weekend

Program

FR-SR

8

  • Spring 2020
Thomas (Tom) Womeldorff

Day

Program

SO-SR

16

  • Spring 2020
Ben Kamen

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Ben Kamen

Evening

Course

SO-SR

4

  • Winter 2020  (S)
Ben Kamen

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020  (S)
Kenneth Tabbutt; Edward (Ted) Whitesell

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Gerardo Chin-Leo; Ralph Murphy

Day

Program

FR-SO

16

  • Fall 2019
Mark Hurst

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Sean Williams

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (C)
  • Spring 2020  (C)
Carolyn Prouty; Joli Sandoz

Day

Program

FR-SO

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
  • Spring 2020
Sarah Eltantawi

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Spring 2020
    Erik Thuesen

    Day

    Program

    JR-SR

    16

    • Fall 2019
    Tomoko Hirai Ulmer

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Tomoko Hirai Ulmer

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Tomoko Hirai Ulmer

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Tomoko Hirai Ulmer

    Day

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Tomoko Hirai Ulmer

    Day

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Tomoko Hirai Ulmer

    Day

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Fall 2019

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Winter 2020

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2020
    Sarah Ryan; Beverly (Arleen) Sandifer

    Weekend

    Program

    FR-SR

    8, 16

    • Winter 2020
    • Spring 2020
    Stephen Buxbaum

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2020
    Dariush Khaleghi

    Weekend

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Dariush Khaleghi

    Weekend

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Dariush Khaleghi

    Weekend

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    William (Bill) Arney; Rita Pougiales

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Fall 2019
    Julia Heineccius; Eric Stein

    Day

    Program

    FR-SO

    16

    • Fall 2019
    Julia Heineccius; Eric Stein

    Day

    Program

    JR-SR

    16

    • Fall 2019  (S)
    Eirik Steinhoff; Elizabeth Williamson

    Day

    Program

    SO-SR

    12, 16

    • Winter 2020
    • Spring 2020
    Patricia Krafcik; Carrie Margolin; Albert Lee

    Day

    Program

    FR-SO

    16

    • Fall 2019
    • Winter 2020
    Rebecca Chamberlain; Thuy Vu

    Weekend

    Program

    FR-SR

    8

    • Fall 2019
    Nancy Parkes

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Robin Bond; Erik Thuesen

    Day

    Program

    JR-SR

    16

    • Winter 2020
    • Spring 2020  (C)
    Rachel Hastings; Cleveland Waddell

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Fall 2019
    • Winter 2020  (S)
    • Spring 2020  (S)
    Krishna Chowdary; Vauhn Foster-Grahler; Lydia McKinstry

    Day

    Program

    FR-SR

    12, 16

    • Fall 2019
    • Winter 2020  (S)
    • Spring 2020  (S)
    Laurie Meeker

    Day

    Program

    JR-SR

    16

    • Fall 2019  (S)
    • Winter 2020  (S)
    • Spring 2020  (C)
    Julia Zay; Julie Russo; Suree Towfighnia

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Fall 2019  (S)
    • Winter 2020  (C)
    • Spring 2020  (C)
    Wenhong Wang

    Evening and Weekend

    Program

    SO-SR

    8

    • Winter 2020
    • Spring 2020
    Steve Blakeslee; Mark Harrison; Susan Preciso

    Evening and Weekend

    Program

    SO-SR

    8

    • Fall 2019
    Zenaida Vergara

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Fall 2019
    Zenaida Vergara

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Winter 2020  (S)
    Zenaida Vergara

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2020  (S)
    Andrea Gullickson

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Fall 2019
    • Winter 2020  (S)
    Carmen Hoover

    Evening and Weekend

    Program

    JR-SR

    12

    • Fall 2019

    Evening and Weekend

    Program

    JR-SR

    12

    • Fall 2019
    Gary Arthur

    Evening and Weekend

    Program

    JR-SR

    12

    • Fall 2019
    Corey Larson

    Evening and Weekend

    Program

    JR-SR

    12

    • Fall 2019
    Kendra Aguilar

    Evening and Weekend

    Program

    JR-SR

    12

    • Fall 2019
    John Shattuck

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Winter 2020

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Fall 2019  (S)

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Winter 2020  (S)

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2020  (S)
    Cynthia Kennedy; Paul Przybylowicz

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Spring 2020
    Bruce Thompson

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2020
    Robert Esposito; Walter Grodzik

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Fall 2019
    Steven Scheuerell

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Spring 2020
    Mark Hurst

    Evening and Weekend

    Program

    SO-SR

    8

    • Winter 2020
    Steve Davis

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Steve Davis

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Steve Davis

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020  (S)
    Arlen Speights

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Arlen Speights

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Arlen Speights

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Allen Olson

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Allen Olson

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Allen Olson

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Frederica Bowcutt

    Day

    Program

    JR-SR

    16

    • Spring 2020  (S)
    Kristina Ackley; Alexander McCarty

    Day

    Program

    SO-SR

    8, 16

    • Fall 2019
    • Winter 2020
    Lalita Calabria

    Day

    Program

    JR-SR

    16

    • Winter 2020
    Frederica Bowcutt

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Winter 2020  (S)
    Nancy Parkes

    Evening

    Course

    FR-SR

    4, 6, 8

    • Fall 2019  (S)
    Nancy Parkes

    Evening

    Course

    FR-SR

    4, 6, 8

    • Winter 2020  (S)
    Nancy Parkes

    Evening

    Course

    FR-SR

    4, 6, 8

    • Spring 2020  (S)
    Savvina Chowdhury; Paul McMillin; Thomas (Tom) Womeldorff

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Fall 2019
    • Winter 2020
    Mark Hurst

    Weekend

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Mark Hurst

    Evening and Weekend

    Program

    FR-SR

    8

    • Spring 2020
    David Muehleisen

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Fall 2019  (S)
    David Muehleisen

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Spring 2020  (S)
    Timothy Wilson

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Timothy Wilson

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Emily Adams

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Fall 2019
    Emily Adams

    Weekend

    Course

    SO-SR

    4

    • Winter 2020
    Emily Adams

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2020
    Emily Adams

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Winter 2020
    Marcella Benson-Quaziena; George Freeman

    Weekend

    Program

    JR-SR

    8, 12

    • Winter 2020
    • Spring 2020
    Carrie Margolin

    Day

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2020
    Marla Elliott

    Evening and Weekend

    Course

    FR-SR

    2

    • Fall 2019
    Marla Elliott

    Weekend

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2020
    Marla Elliott

    Weekend

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2020
    John Caraher

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Winter 2020
    Julie Russo

    Day

    Program

    FR-SR

    12, 16

    • Spring 2020
    Hirsh Diamant

    Weekend

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Tara Hardy

    Evening

    Program

    FR-SR

    8

    • Fall 2019
    Steve Blakeslee

    Evening

    Course

    SR

    4

    • Spring 2020
    Frances V. Rains

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Winter 2020
    Stephen Beck

    Evening

    Course

    SR

    4

    • Spring 2020
    David Wolach

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Paul Przybylowicz

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Winter 2020
    Carrie Margolin

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Spring 2020
    Ralph Murphy; Edward (Ted) Whitesell

    Day

    Program

    JR-SR

    16

    • Spring 2020
    Shangrila Joshi

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Fall 2019
    • Winter 2020  (S)
    Ethan Rogol

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Ethan Rogol

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Ethan Rogol

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Hugo Flores

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Hugo Flores

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Hugo Flores

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Lori Blewett; Stephen Buxbaum

    Evening and Weekend

    Program

    FR-SR

    8

    • Fall 2019
    • Winter 2020
    Alvin Josephy

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Alvin Josephy

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Alvin Josephy

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Alvin Josephy

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Alvin Josephy

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Alvin Josephy

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2020
      Catalina Ocampo

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Spring 2020  (S)
      Michael (Mike) Ruth

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2019
      Neal Nelson; Richard Weiss; Guangyan Li

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Winter 2020  (S)
      • Spring 2020  (S)
      Amy Cook

      Day

      Student Originated Studies

      JR-SR

      8, 12

      • Winter 2020
      Zoltan Grossman

      Day

      Student Originated Studies

      SO-SR

      16

      • Fall 2019
      Eirik Steinhoff

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2019  (S)
      David Muehleisen

      Day

      Student Originated Studies

      SO-SR

      16

      • Winter 2020  (S)
      William (Bill) Arney

      Day

      Student Originated Studies

      SO-SR

      16

      • Winter 2020
      • Spring 2020
      Andrea Gullickson

      Day

      Student Originated Studies

      SO-SR

      16

      • Spring 2020  (S)
      Zoe Van Schyndel

      Day

      Student Originated Studies

      SO-SR

      16

      • Winter 2020
      Zoe Van Schyndel

      Day

      Student Originated Studies

      SO-SR

      16

      • Spring 2020

      Day

      Student Originated Studies

      JR-SR

      8

      • Fall 2019  (S)
      William (Bill) Arney

      Day

      Student Originated Studies

      SO-SR

      16

      • Winter 2020
      • Spring 2020
      Evan Blackwell; Shaw Osha (Flores)

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Fall 2019
      • Winter 2020
      • Spring 2020  (S)
      John Caraher; Dion Gouws

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2019
      Vuslat Katsanis; Leonard Schwartz

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2019
      • Winter 2020
      Marla Elliott

      Evening

      Course

      FR-SR

      6, 8

      • Fall 2019
      Andrew Brabban; James Neitzel

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Spring 2020
      Andrew Brabban; James Neitzel

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2019
      • Winter 2020  (S)
      Marja Eloheimo

      Evening and Weekend

      Program

      FR-SR

      8

      • Fall 2019
      • Winter 2020
      • Spring 2020
      Marla Elliott

      Evening

      Course

      FR-SR

      2

      • Fall 2019
      Marla Elliott

      Evening

      Course

      FR-SR

      2

      • Winter 2020
      Marla Elliott

      Evening

      Course

      FR-SR

      2

      • Spring 2020
      Leonard Schwartz; Ulrike Krotscheck

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Spring 2020
      Rebecca Chamberlain

      Evening

      Program

      FR-SR

      8

      • Winter 2020
      Tara Hardy

      Evening

      Program

      FR-SR

      8

      • Winter 2020
      Tara Hardy

      Evening

      Program

      FR-SR

      8

      • Spring 2020
      Steve Blakeslee

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2020
      Laura Citrin

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Fall 2019
      Toska Olson

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2019
      Mark Harrison

      Evening and Weekend

      Program

      SO-SR

      8

      • Spring 2020
      Susan Cummings

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2020
      Stephen Beck

      Evening

      Program

      FR-SR

      8

      • Fall 2019
      Vauhn Foster-Grahler

      Day

      Course

      FR-SR

      2

      • Spring 2020  (S)
      Steven Niva

        Day

        Program

        FR-SO

        16

        • Winter 2020
        Steven Niva

        Day

        Program

        JR-SR

        16

        • Fall 2019
        Rafael Lozano

        Evening

        Course

        FR-SR

        4

        • Fall 2019
        Rafael Lozano

        Evening

        Course

        FR-SR

        2

        • Spring 2020
        Kathy Kelly

        Day

        Program

        JR-SR

        16

        • Winter 2020  (S)
        Arlen Speights

        Evening

        Course

        FR-SR

        4

        • Fall 2019
        Arlen Speights

        Evening

        Course

        FR-SR

        4

        • Winter 2020
        John Shattuck

        Evening

        Course

        SO-SR

        4

        • Spring 2020
        John Shattuck

          Evening

          Course

          SO-SR

          4

          • Fall 2019
          John Baldridge

          Evening

          Program

          FR-SR

          8

          • Spring 2020
          Eirik Steinhoff

          Day

          Course

          SO-SR

          4

          • Fall 2019
          Eirik Steinhoff

          Day

          Course

          SO-SR

          4

          • Fall 2019
          Nancy Parkes

          Evening

          Course

          FR-SR

          4

          • Fall 2019
          Nancy Parkes

          Evening

          Course

          FR-SR

          4

          • Winter 2020
          Nancy Parkes

          Evening

          Course

          FR-SR

          4

          • Spring 2020
          Abir Biswas

          Day

          Program

          FR-SO

          16

          • Spring 2020